#2018 (28 ianuarie)
#
ArhivaYigruZeltil (Facebook)
#
antirăzboi#^https://aeon.co/essays/why-is-pop-culture-obsessed-with-battles-between-good-and-evilPe scurt: de la frații Grimm încoace, basmele și, mai târziu, narațiunile filmelor hollywoodiene ne bagă pe gât ideea că orice bătălie este o bătălie dintre binele indulgent și răul lipsit de omenie și chiar loialitate. Ceea ce este o manipulare menită să întrețină un permanent orizont al „apărării” militarizate și „voluntariste” față de orice „dușmani” sau „impuri”! Sigur, unii și-au dat seama, cel puțin în ultima vreme, că filmele americane tind să fie propagandă pe față, însă puțini conștientizează cât de adânc înrădăcinat este răul acesta; rău fără ghilimele, căci este un impuls de distrugere care cere să fie permanent justificat, legitimat, considerat acceptabil de către masele menite să fie carne de tun - sau, cel puțin, să nu protesteze la adresa complexului militar-industrial și al complicității capitalului. Pentru acesta din urmă, mașina de război este o afacere pe cinste.